עינת גשרי

עינת גשרי, בעלים

*שם:  
*טלפון:  
אימייל:  
*הערה:  


 • בלוג

 • התעללות רגשית, נפשית מהי?

  התעללות נפשית או רגשית מהי?

  כמעט כל אחד חווה בילדות לגלוג  כזה או רחק מצד ההורה ("למה אתה תמיד מתלכלך שכאתה אוכל?!") או הטלת ספק בכישוריו ("למה אתה תמיד נכשל באנגלית...!"). כל הורה פוגע לעיתים ברגשות ילדיו ובכל זאת יש ההבדל בין פגיעה חד פעמית, אקראית לבין פגיעות מתמשכות שחולשות על תחומים רבים ומתבצעות לאורך שנים.

   

  הפגיעה הרגשית (Emotional abuse) היא פגיעה שנוטים כמעט לבטל אותה. היא אינה משאירה חותם בעולם הגשמי. לא ניתן לצלם את הצלקות, אין לכאורה נזק פיזי, אז אולי זה לא עד כדי כך נורא? טעות. בסופו של דבר, המכנה המשותף מאחורי כל סוגי הפגיעה היא פגיעה רגשית. סימנים של מכות, חבלות ופציעות מטשטשים ונעלמים ברבות השנים. הפצעים הרגשיים נשארים לתמיד. משפטים ומילים שנאמרות באופן חוזר בילדות ובבגרות פוגעות בהערכה העצמית ומזיקות לא פחות ממכות. הן נשארות מוטבעות, גם שנים רבות לאחר מכן ולאורך כל החיים.

   

  הורה מתעלל רגשית נחשב כבעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית, למה?

  נרקיסיזם הוא מונח המשמש לתאר הערצה עצמית מוקצנת. המילה “נרקיסיזם” מקורו במיתולוגיה היוונית, בה מתואר גבר צעיר ונאה בשם נרקיסוס, שהתבונן בהשתקפות בבואתו בבריכת מים, והתאהב בה. אנשים עם הפרעות אלו הם בעלי רגשות עזים ובלתי יציבים, של דימוי עצמי מעוות. הם מאופיינים באהבה חריגה של העצמי, תחושת עליונות וחשיבות מוגזמת, והתעסקות עם הצלחה וכוח. לאנשים אלו יש גם לעיתים קרובות חוסר מוחלט באמפתיה לאחרים.

  למרות תחושת העליונות שמוקרנת כלפי חוץ, ההפרעה משמשת להסתיר תחושה עמוקה של חוסר ביטחון והערכה עצמית.

   

  הורה נרקיסיסט אינו "רואה" את ילדיו ואינו מסוגל להיות הורה מכיל, כנדרש. הילדים קיימים רק בכדי לשרת את צרכיו. ההורה מפעיל עליהם לחץ לפעול על פי רצונותיו. הילדים אינם רשאים להרגיש רגשות בסיסים, הם לומדים להתכחש להם ופועלים לרצות את ההורה מתוך תקוה לזכות באהבה. הם אינם קשובים לעצמם, לרצונות ולצרכים שלהם ולכן יש פגיעה באני - העצמי שלהם.

  מה שמחמיר ומעצים את ההתעללות ההורית הוא שדפוס ההתנהגות של הנרקיסיסט הוא נסתר מן העין ומוכחש . הנרקיסיסט מופיע ומתנהג כדמות נורמטיבית אידיאלית שהסובבים יכולים להתרשם ממנה באופן חיובי.

BizMakeBiz פותח ע"י